Wszyscy tworzymy atmosferę

Atmosfera jest dobrem, z którego wszyscy korzystamy przez cały czas. Zawsze. Z każdym oddechem pobieramy z niej życiodajny tlen. I w zasadzie szokujące jest, jak – uogólniając – o nią nie dbamy. Warto więc uświadomić sobie, jak ważny jest stan powietrza. Od tego, czy jest czyste, zależy nasze zdrowie!

Ministerstwo Środowiska uruchomiło projekt Tworzymy Atmosferę. Celem projektu jest edukacja – przekazanie jak najwięcej wiele faktów, ciekawostek i porad na temat tego, co Ty możesz zrobić, żeby chronić atmosferę oraz zdrowie swoje i najbliższych

Bo to my – wszyscy razem – tworzymy atmosferę!

Niestety wciąż mała jest świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa i, z pełną odpowiedzialnością to piszę, to my niszczymy swoją atmosferę –  paląc w przestarzałych piecach, używając opału złej jakości i śmieci do ogrzewania domu oraz (tak, tak) korzystając z samochodów, każdego dnia produkujemy szkodliwe substancje, które są przyczyną raka płuca i innych chorób przewlekłych.

Czy wiesz, że…

… Ponad 40 tysięcy osób co roku umiera na choroby spowodowane złym stanem powietrza? To cichy zabójca bowiem ta ilość osób jest większa od ilości ofiar wypadków samochodowych.

Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie.

Dbaj o powietrze w domu:

  • ŚMIECI TO NIE OPAŁ – Corocznie spalamy nawet 2 mln ton odpadów w domowych piecach! Z każdym kilogramem spalonych śmieci emitujemy toksyczne substancje, które szkodzą Tobie i osobom w otoczeniu oraz mogą się przyczynić do wywoływania poważnych chorób – rak płuca, przewlekła choroba obturacyjna choroba płuc, choroby układu krążenia. Zobacz dlaczego palenie odpadów to tylko pozorna oszczędność.

Dbaj o powietrze w podróży:

  • PRZEKONAJ SIĘ DO EKO JAZDY – Czy eko-jazda to trudna sztuka zarezerwowana tylko dla wtajemniczonych? Czy żeby jeździć ekologicznie, trzeba mieć nowoczesny samochód i dziesiątki tysięcy kilometrów na liczniku? Wcale nie trzeba być mistrzem rajdowym, żeby po mistrzowsku oszczędzać za kółkiem.
  • ZABIERZ KOGOŚ! – Niektórzy kierowcy płacą za benzynę o 50% mniej. Jak to możliwe? Drugie 50% płaci pasażer. Jak to zrobić? Poznaj serwis BlaBlaCar
  • SAMOCHODY ELEKTRYCZNE I HYBRYDOWE -Transport jest drugim największym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce. W hybrydach i samochodach elektrycznych leży więc nie tylko przyszłość motoryzacji, ale też stan naszego zdrowia.

Ludzie mają skłonność do tego by unikać tego, czego nie znają. Są głusi na tematy o których nie chcą słyszeć (ekologia? A po co to komu, a na co to?) Ludzie lubią się oszukiwać i lubią nie patrzeć dalej w przyszłość niż muszą. Naprawdę jest poważnie, musimy o tym krzyczeć, musimy edukować a za brak efektów tej nauki karać. Niestety.

 

Więcej informacji o programie na stronach Ministerstwa Środowiska – link