Wakacje za granicą, uważaj na pamiątki

W tym roku wybierasz się na wakacje za granicę? Z pewnością zechcesz przywieźć jakąś pamiątkę i dlatego musisz uważać – sklepy i targowiska kuszą turystów niebanalnymi pamiątkami w postaci skórzanych torebek, biżuterii z kości słoniowej lub koralowca, kawiorem albo nalewkami z kobrą w pięknej butelce.

To co fascynuje nas w egzotycznych krajach, poza zabytkami kultury to m.in. tamtejsza fauna i flora. Pamiętać więc trzeba, że wiele dziko występujących gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem. Aby je chronić została sporządzona Konwencja Waszyngtońska (CITES), która reguluje handel zagrożonymi gatunkami poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego obrotu nie tylko żywymi okazami, ale również produktami z nich pochodzącymi.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o CITES.

Zobacz, czego lepiej nie kupować, żeby nie narazić się na kłopoty

Przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt upewnij się, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory poprzez ograniczanie handlu (CITES). Jeśli pamiątkę, którą planujesz kupić wytworzono z zagrożonych gatunków objętych tymi przepisami, nie znaczy to, że nie ma możliwości przywiezienia jej do kraju. Należy jednak upewnić się, że okaz został legalnie pozyskany i dopełnić wszelkich wymaganych procedur eksportowych i importowych.

Czego nie wolno przywozić?

Pamiętaj, że przepis CITES są jednoznaczne i nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów, produktów z nich wykonanych. Jeśli więc na liście gatunków objętych tymi przepisami znajduje się np. pyton, to nie wolno Ci bez odpowiedniego zezwolenia przywieźć ani żywego zwierzęcia, ani też np. torebki czy paska wykonanego z jego skóry.

Pełna lista gatunków objętych przepisami znajduje się w rozporządzeniu Unii Europejskiej w zakresie CITES.

Kliknij tutaj, aby przejść do wygodnej wyszukiwarki gatunków (język angielski).

Są również gatunki, których w ogóle nie można przywozić do Unii Europejskiej, m.in.:

  • trofea wilka z Białorusi, Kirgistanu, Turcji;
  • nierozłączka rudogłowa z Tanzanii;
  • ara zielonoskrzydła z Argentyny i Panamy;
  • liczne gatunki koników morskich z Indonezji;
  • niektóre motyle z Wysp Salomona;
  • skrzydelnik olbrzymi (jego muszle są popularną pamiątką) z Haiti, niektóre muszle przydaczni z Wietnamu, Mozambiku, wysp Salomona;
  • niektóre storczyki ze Szwajcarii, Turcji, Norwegii, Korei Południowej, Rosji, Chin, Wietnamu.

Co grozi za niedopełnienie wymogów?

Przewóz i działalność komercyjna prowadzona z naruszeniem przepisów UE w zakresie ochrony gatunków fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Akcja „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”

Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze – szukaj na stronach uczestników projektu:

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *