UKRYTE KOSZTY POPYTU NA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

UKRYTE KOSZTY POPYTU NA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

W zeszłym roku sprzedano ponad milion samochodów elektrycznych a rynek będzie rósł w coraz szybszym tempie.

Ludzie kupują samochody elektryczne z różnych względów, m.in. etycznych, dzięki wzrastającej świadomości dotyczącej zmian klimatycznych i zanieczyszczenia powietrza.
Kobalt jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych przy produkcji baterii jonowo-litowych. Zapotrzebowanie na niego wzrasta, ponieważ używany jest również w smartfonach i tabletach.

2/3 kobaltu wydobywane jest Demokratycznej Republice Kongo, jednym z najmniej rozwiniętych krajów świata. Kiedyś kolonia belgijska, dziś jest krajem, który ogarnęła “gorączka złota” XXI wieku. Złoża skoncentrowane są w prowincji Lualaba, w pobliżu granicy z Zambią i są one źródłem dochodu wielu walczących ze sobą grup etnicznych.

Zarobki dzieci (często nie starszych niż 10 lat) wynoszą od 3,5 do 10 USD dziennie, za pracę przy wydobyciu , transporcie i płukaniu kobaltu w rzece. Problem nie dotyczy tylko pracy dzieci ale również wpływu kobaltu na zdrowie. Chociaż jest on składnikiem witaminy B 12 i ma korzystny wpływ na zdrowie w małych ilościach, to nadmierna ekspozycja na jego wpływ powoduje astmę oraz choroby serca i tarczycy. Kopalnie kobaltu, to niewiele więcej, niż dziury w ziemi, bez odpowiednich zabezpieczeń.

Odpowiednio eksploatowany kobalt, mógłby być źródłem rozwoju kraju, jednak właścicielami kopalni są zagraniczne koncerny. Nie brak również handlarzy kobaltem. Należy przy tym podkreślić, że wydobycie kobaltu jest w DRK jedynym źródłem utrzymania dla bardzo dużej grupy ludzi.

Niektóre firmy z sektora technologicznego mówią o konieczności zmiany baterii litowo-jonowych na inną technologię, aby uniknąć skutków pracy przy wydobywaniu kobaltu. Jak ja tą chwilę, ceny kobaltu wzrastają i coraz więcej osób ryzykuje swoje życie i zdrowie przy jego wydobywaniu.

Autor Krzysztof Śmistek

Przeczytaj również

Nowohucki Bieg Wokół Zalewu

Nowohucki Bieg Wokół Zalewu

Już 16 września 2018 roku odbędzie kolejna (czwarta) edycja imprezy dla biegaczy Nowohucki Bieg Wokół …

Słuchaj radia z nowej karty a nas czytaj dalej;-)