Panele fotowoltaiczne – czyste źródło energii

Panele fotowoltaiczne czyli domowa produkcja energii.

Słońce po prostu jest, a my możemy z jego mocy czerpać bardzo wiele. I to robimy, ale można też pójść dalej i dzięki niemu możemy po prostu oszczędzać – pieniądze i nasze środowisko.

Słońce można efektywnie wykorzystywać do otrzymywania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej. Na rynku funkcjonuje wiele możliwości, które pozwalają na ogromne oszczędności w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii oraz zmniejszają ogólne zanieczyszczenie środowiska.

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem wykorzystania promieniowania słonecznego są zestawy solarne oparte o panele fotowoltaiczne.

Ich zadaniem jest produkcja energii elektrycznej. Kupując panele fotowoltaiczne kupujemy zbiór ogniw połączonych ze sobą szeregowo i/lub równolegle, które tworzą moduły. Dzięki ogniwom nasz prąd produkowany jest za darmo, a produkcja energii elektrycznej w żaden sposób nie wpływa na nasze środowisko.

Zasada działania ogniwa fotowoltaicznego.

Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kiedy foton (najmniejsza jednostka światła) pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne, zostaje pochłonięty i wybija elektron ze swojej pozycji, zmuszając go do ruchu. Ten uporządkowany ruch elektronów to właśnie przepływ prądu elektrycznego.

Czy ogniwa fotowoltaiczne są opłacalne?

Zakup instalacji fotowoltaicznej należy traktować jako inwestycję która zwróci się w przyszłości. Ceny energii elektrycznej rosną, a posiadanie takiej instalacji w domu sprawia, że możesz produkować ją sam. Zwrot takiej inwestycji jest szybszy, niż kilka lat temu. Jej głównym zyskiem są zminimalizowane koszty produkcji – korzystasz ze swojej energii, a nie z tej zakupionej u dystrybutora.

Ponieważ ceny energii elektrycznej rosną, to inwestowanie w odnawialne źródła energii stało się bardzo opłacalne. W przypadku polskich gospodarstw domowych ceny energii elektrycznej wzrosły o 50% w ciągu 15 lat, a koszt pozyskiwania energii ze Słońca spadł w dużym tempie, bo aż o 80% w przeciągu 8 lat.

Do tych finansowych aspektów należy dodać jeszcze inny, już nie tak namacalny, czynnik – ochrona środowiska i walka ze smogiem. Energia odnawialna jest bardzo ważnym elementem w procesie walki ze smogiem.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://ekofachowcy.pl/fotowoltaika/fotowoltaika-cena” icon=”” target=”true”]oferty na fotowoltanikę [/button]

źródło informacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *