Mafia śmieciowa czy ignorancja?

Sądzę, że mamy do czynienia z mafią śmieciową

– ocenił we wtorek szef Ministerstwa Środowiska Henryk Kowalczyk, odnosząc się do pożarów wysypisk śmieci. W ostatnich dniach do pożarów wysypisk śmieci dochodziło różnych częściach kraju. Płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, składowisko opon w Trzebini, a w nocy z poniedziałku na wtorek – wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna (Kujawsko-Pomorskie), (źródło:PAP).

Może coś w tych słowach Ministra jest, ale ja uważam iż to nie do końca tak musi być. Pożary mamy dlatego że zwiezione chemikalia na tych wysypiskach leżą jak pijany student na trawniku. Żadnych zabezpieczeń, żadnego planu składowania. zwiezione – zrzucone i zapomniane, a  temperatury mamy wysokie. Samozapłon takich śmieci to nic niemożliwego. Te śmieci przywożą do nas zza zachodniej granicy, bo tam ceny składowania są bardzo wysokie a Chińczycy wypieli się na odbiór odpadów z naszego kontynentu.

A Polska i jej regulacje jak zwykle są opóźnione!

Także i tutaj! Pozwoliliśmy, aby wszelkiej maści Janusze byznesu sprawdzali do Polski tysiące ton trujących odpadów. Składowali je bez żadnych kontroli, bez żadnych kłopotów. Pieniądze trafiły do tychże własnie kieszeni, a my musimy to wdychać.

Rząd musi wprowadzić astronomiczne ceny za składowanie śmieci z zagranicy tak aby żaden nierzetelny biznesmen  nie myślał nawet o sprowadzeniu tego cholerstwa do Polski.

No to teraz mają możliwość, żeby wykazać się skutecznością działania

zająć się nie polityką, ale ważny sprawami dla Polski. Ale póki co, Rząd w tym momencie powinien wprowadzić stan nadzwyczajny i zaangażować wojsko.

To jest katastrofa ekologiczna.

Dlatego własnie wszystkie  składowiska śmieci powinny być obstawione odpowiednimi służbami (ochrona, straż pożarna itp). Wszystko do czasu wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń które uniemożliwią kolejne podpalenia czy jakikolwiek pożar.