Ekologiczny styl życia to już nie moda, to konieczność

Ekologiczny styl życia

Czy zadawaliście sobie Państwo pytanie, co to znaczy żyć ekologicznie? Co oznacza świadomość ekologiczna?Jak żyć ekologicznie i czy jest to trudne? Co zrobić, aby nasze funkcjonowanie nie rujnowało naszej planety, aby nasze działanie, nasze życie, nie przynosiło zniszczeń?

Czym jest ekologiczny tryb życia?

Błędem jest założenie, że to tylko jedzenie zdrowej żywności i jazda rowerem. Ekologiczny styl życia to konkretne działania prowadzące do poprawy jakości życia nie tylko naszego, ale wszystkich wokół, to poprawa zdrowia naszej planety, dbanie o środowisko. To zastanawianie się nad tym, czy nasze działania wpływają negatywnie na los przyszłych pokoleń, którym przyjdzie żyć na Ziemi.

Mamy wielkie szczęście. Żyjemy bowiem w czasach, w których dostęp do dóbr cywilizacyjnych jest niemal nieograniczony.

I wydaje nam się, że dane nam szczęście jest gwarantowane. Bo przecież wszystko to jest na wyciągnięcie ręki, woda, jedzenie, energia – i tak jest, ale czerpiemy z tego bezrefleksyjnie wyniszczając swoją planetę i swoją i naszych bliskich przyszłość. Dlatego postawa proekologiczna nie jest już kwestią mody, lecz kwestią konieczną do bezpiecznej i szczęśliwej przyszłości.

Nastawmy się na zrównoważone współistnienie ze światem i szacunek dla środowiska.

Brytyjski socjolog Anthony Giddens (wiki) definiuje styl życia „jako mniej lub bardziej zintegrowany zespół praktyk, które podejmuje jednostka nie tylko dlatego, że są użyteczne, ale także dlatego, że nadają materialny kształt poszczególnym narracjom tożsamościowym”

Podkreśla on kluczową w dzisiejszym świecie relację pomiędzy tymi rutynowymi działaniami i refleksją, która może tworzyć zmienność indywidualnej tożsamości. Podstawowym wymiarem codziennych praktyk staje się wybór, jako konieczność, przed którą nie można uciec, do którego jesteśmy zmuszeni. Decyzje, które podejmujemy, nie tylko rozstrzygają co zrobimy, ale również wyznaczają to kim jesteśmy i kim będą nasi bliscy, w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom.
Nadszedł zatem czas w którym powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że ekologiczny styl życia nierozerwalnie powiązany jest z naszą tożsamością.

Z naszą przyszłością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *