Czy można ograniczyć śmiecenie?

Czy można ograniczyć śmiecenie?

Można i to jest w zasadnie najprostsza metoda na to, aby walczyć z ich ilością. Bo śmieci to jest po prostu wypadkowa naszych zakupów – warto zatem udając się do sklepu przemyśleć kilka spraw. Wziąć ze sobą torby na zakupy, wytłaczanki na jajka czy butelki na wymianę. A przede wszystkim, czy to co planuję kupić jest mi rzeczywiście potrzebne? Często bowiem wyrzucamy zepsute urządzenia zapominając o tym, iż są jeszcze rzemieślnicy którzy naprawiają zepsuty sprzęt (o szewcach nie wspomnę).

Skoro jednak już kupujemy.

Warto poszukać towarów takich, które nie są dodatkowo zapakowane w niepotrzebne folie, plastiki czy styropiany. Warzywa? Luzem! Mięso? Na wagę! Dodatkowym impulsem do takich zakupów niech będzie fakt, iż takie produkty często pochodzą od lokalnych producentów i są po prostu smaczniejsze.

Produkty wielokrotnego użytku?

Jak najbardziej można tutaj uporządkować swoje wybory – lunch zamawiany do pracy przywożony jest zawsze z kompletem plastikowych sztućców, a to jest zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy wziąć sobie z domu tradycyjny zestaw (nóż, łyżka, widelec) i przy zamawianiu jedzenia poprosić, aby tego plastikowego gówna nam nie dawali.  To tylko mały przykład, bo przecież takich wielokrotnych produktów jest cała masa. Maszynki do golenia? – jednorazówki won! Papierowe ręczniki? Kochamy bawełniane ściereczki! Jednorazowe długopisy, kubki, talerzyki, zapalniczki… Wiele można znaleźć w swoim bliskim otoczeniu. Nie ma nad czym się zastanawiać, oszczędzając środowisko dbamy też o swój portfel. Ale nie o wygodę.

Wymień się albo oddaj!

No ale czasem tez przychodzi taki moment, że po prostu coś chcemy zmienić na lepsze – no bywa, czasem jestem próżnym człowiekiem i chciałbym mieć np. większy telewizor pomimo tego, że mój obecny jest sprawny a na nowy mnie nie stać. To co teraz? Raty, spoko, ale co ze starym telewizorem? Na oeliksie jest kategoria oddam za darmo, tam na pewno zjawi się ktoś, kto ten stary ale sprawny sprzęt potrzebuje. Oczywiście sposobów na pozbycie się takiego sprzętu jest więcej – można oddać do domu opieki, domu dziecka lub innej fundacji która, z całą pewnością, z wdzięcznością takie przedmioty zagospodaruje.

A można wyrzucić?

Oczywiście, ale gospodarka takimi odpadami jest mocno regulowana – najbezpieczniejszym miejscem na takie przedmioty jest lamusownia (zobacz na mapie) – czyli nowoczesny punkt odbioru surowców wtórnych oraz innych problemowych odpadów, których nie można wyrzucać do kosza na śmieci zmieszane .

Pamiętajmy o tym i uczmy innych, bo trzeba wciąż przypominać o tym, że krzywdząc ziemię krzywdzisz siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *