Chów klatkowy to dla kury prawdziwe tortury

Kura jest jednym z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w przemyśle. A Chów klatkowy jest znaczącą wielkością w danych statystycznych. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce z 2016 roku w chowie przemysłowym utrzymywanych było blisko 43 milionów kur niosek, w tym ponad 38 milionów w systemie klatkowym (źródło)

Na skorupce każdego kurzego jajka w sklepie znajduje się numer, którego pierwsza cyfra oznacza rodzaj chowu kur. Cyfra „0” – jaja z produkcji ekologicznej, „1” – od kur na wolnym wybiegu, „2” – z chowu ściółkowego, „3” – z chowu klatkowego, uważanego za najmniej przyjazny kurom.

Chów klatkowy to dla kury prawdziwe tortury. W małej metalowej klatce kura nie może nawet rozprostować skrzydeł. W związku z tym często dochodzi do aktów samookaleczenia czy nawet samobójstw, dlatego hodowcy pozbawiają kury pazurów oraz części dzioba, aby zwierzę nie mogło zrobić sobie krzywdy. Problem jest potężny, bowiem jak wskazują dane GIW produkcja jaj od kur z chowu klatkowego to ponad 88% całego przemysłu. Dramat.

Największa organizacja zrzeszająca polskich producentów jaj twierdzi. że metoda chowu kur nie wpływa na smak i wartości odżywcze jajek. A pod względem wartości odżywczych jajka oznaczane „0” (z chowu ekologicznego) lub „1” (z chowu na wolnym wybiegu) w bardzo małym stopniu przewyższają jajka „3” (z chowu klatkowego). Nie wykazano różnic w zawartości witamin czy cholesterolu.

Więc co je odróżnia na półce w sklepie?

Niestety cena, jak łatwo się domyślić jajka z trójka są najtańsze. Dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie świadomości konsumentów z czym mają do czynienia i przekonanie, że warto zapłacić nieco wyższą cenę za produkt, którego wyprodukowanie wcale nie musi wiązać się z cierpieniem zwierząt.

Możesz przeciwdziałać przemysłowej hodowli klatkowej kur podpisując petycję na stronie Jak one to znoszą.pl 

 

  • źródło 1) Wpływ żywienia i systemu utrzymania na jakość jaj  agromaniak.com
  • źródło 2) Badania w Internecie mozgi.pl
  • źródło 3) Główny Inspektorat weterynarii wetgiw.gov.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *